Co warto wiedzieć o elektronicznym rozliczeniu PIT?

Finanse

Opublikował:

Polacy coraz chętniej rozliczają swoje podatki przez Internet, jednak wciąż odbiegamy od naszych zachodnich sąsiadów. Być może wciąż za mało wiemy o elektronicznym rozliczaniu podatków?

System e-Deklaracje

Rządowy system elektronicznego rozliczenia podatku PIT nosi nazwę e-Deklaracje i został uruchomiony 1 stycznia 2008 roku jako część większego projektu e-Podatki. System miał za zadanie usprawnić proces rozliczania podatkowego oraz dostosować go do obowiązujących na zachodzie norm technologicznym. Początkowo z systemu mogli korzystać tylko podatnicy, którzy prowadzili działalność gospodarczą a ich roczne przychody netto przekraczają równowartość 5 mln euro. Z czasem system rozprzestrzenił się na pozostałych podatników i dzisiaj swoje PITy i ulgi podatkowe 2013 mogą rozliczać przez Internet wszyscy Polacy.

Aplikacja podatkowa

Aby móc rozliczyć swój podatek drogą elektroniczną trzeba koniecznie zaopatrzyć się w program podatkowy. Większość aplikacji tego typu jest darmowa i można je pobrać z serwisów podatkowych oraz ze strony Ministerstwa Finansów. Aplikacje są proste w obsłudze oraz intuicyjne, dzięki czemu każdy kto posiada dostęp do Internetu może rozliczyć swój formularz PIT 2012 bez konieczności wychodzenia z domu. Programy automatycznie obliczają deklaracje podatkowe oraz posiadają opcję wysłania gotowego druku do wybranego Urzędu Skarbowego.

Nie zapomnij o UPO

Każdy podatnik, który skorzystał z aplikacji podatkowej powinien pamiętać, że samo wysłanie rozliczenia nie gwarantuje jeszcze, że druk został przyjęty przez fiskusa. Gwarancją jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które wysyła Urząd Skarbowy (UPO) na konto podatnika. Dopiero otrzymanie UPO daje nam 100% pewność, że urzędnicy skarbówki otrzymali PIT.

Rośnie ilość elektronicznych druków

Z roku na rok Polacy coraz chętniej rozliczają się z fiskusem przez Internet, co pokazują statystyki. Za 2010 rok za pomocą systemu e-Deklaracje rozliczyło się blisko 1 milion podatników, a już rok później (czyli za 2011 rok) do Urzędów Skarbowych nadesłano ponad 2 miliony elektronicznych PITów. To aż o 100% więcej niż za 2010 rok. Urzędnicy szacują, że w tym roku liczba ta jeszcze się zwiększy.Komentarze są wyłączone.