Jeszcze jakiś czas temu pojęcie leasingu nie było w naszym kraju ogólnie znane. Dopiero od prawie dziesięciu lat przedsiębiorstwa cenią korzyści umów leasingowych i ochoczo stosują np. leasing samochodowy. Leasing samochodowy to nic innego jak pożyczenie auta(np. od producenta) w zamian za umówione miesięczne opłaty.
Opłaty te – analogicznie jak podczas kredytów gotówkowych, które,jakich oferują instytucje finansowe, mogą być równe, malejące lub rosnące, w zależności od zapisów zatwierdzonej umowy. Po końcu umowy leasingowej (umowa taka zawierana jest zwykle na kilka lat), finansujący i korzystający mogą automatycznie taki kontrakt przedłużyć, może tez nastąpić przeniesienie praw własności na leasingobiorcę.
To właśnie te, korzystne dla firm, okoliczności leasingu samochodowego wywołują, że przedsiębiorcy chętnie używają tej metody – wypożyczać pojazd w leasing powiększają wartość majątku do{ własnej firmy, a koszty leasingowe mogą dołączyć sobie do kosztów uzyskania przychodów, a tym samym umniejszając należny do uregulowania podatek dochodowy. Przy zakupie pojazdu,eksploatowanego wcześniej w ramach leasingu, przedsiębiorca powinien uregulować z góry narzuconą sumę, powiększoną o podatek od towarów i usług, czyli podatek VAT. Leasing samochodowy występuje również jako leasing konsumencki – czyli taki, jakie odnosi się do klientów, nieprowadzących działalności gospodarczej. Z tej odmiany leasingu korzysta na razie jednak mało osób – szacuje się, że leasing konsumencki wynosi mniej więcej dwa procent podpisywanych w naszym kraju kontraktów na leasing samochodowy.
Leasing samochodowy
Last modified: