Bóle kolan to całkiem częsta dokuczliwość pośród wielu ludzi. Spory odsetek stanowią urazowe bóle kolan. Wynika to w dużej mierze z tego że propaguje się coraz bardziej szeroko pojętą aktywność fizyczna i trenowanie różnorodnych sportów.
Bóle kolan mogą mieć nader różne powody. Powinno się w tym miejscu nadmienić o procesach degeneracyjnych, powstających w trakcie całego naszego życia, gdzie dochodzi do stopniowego i nieodwracalnego zniszczenia chrząstki stawowej. Uprawianie dyscyplin sportowych oraz wypadki komunikacyjne częstokroć wywołują urazy więzadeł pobocznych oraz krzyżowych, głównie więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Istotne znaczenie mają dodatkowo obrażenia łąkotek. Nie sposób tu również nie wtrącić o chondromalacji rzepki, czy jej zwichnięciu. Pośród najmłodszych i młodzieży dość często spotykana bywa choroba Osgood-Schlattera, zwana także jałową martwicą guzowatości kości piszczelowej.
Wszelkich zaciekawionych sprawą, chcących usłyszeć coś więcej w tej sprawie odsyłam wejdź Na zakończenie chciałem również wspomnieć o torbieli Bakera, jako następnej ewentualnej przyczynie bólu kolana. Torbiel Bakera daje się wyczuć w dole podkolanowym, najczęściej sama w sobie nie powoduje bólu, chociaż ból kolana może być wynikiem stanu zapalnego, który przyczynia się do powstawania cysty, na przykład w rezultacie reumatoidalnego zapalenia stawów.
Nadrzędnymi symptomami wskazującymi na to, że z stawami kolanowymi jest coś nie tak jak trzeba, są ból kolana, obrzęk, ocieplenie, przekrwienie. Dodatkowo, dla przykładu w przypadku urazu łąkotki może zaistnieć przeczucie przeskakiwania w nodze. Uraz więzadeł kolanowych stosunkowo często skutkuje uczuciem niestabilności kolana.
właściwe leczenie bólów stawu kolanowego u chorych
Last modified: