Materiały wtórne

MotoryzacjaPrzemysł

Opublikował:

Coraz popularniejsze jest odzyskiwanie naturalnych surowców takich jak metale z części zużytych, ze złomu samochodowego i nie tylko. Recykling katalizatorów daje obecnie około 22% rocznego zapotrzebowania przemysłu na platynę oraz około 7 % palladu. Jest to dużo, a oszczędności są jeszcze większe jeżeli weźmie się pod uwagę to, że w procesie wydobycia tych metali ulega degradacji środowisko, źródła naturalne się wyczerpują a jeszcze większy problem jest ze składowaniem odpadów kopalnianych.

Odzyskiwanie platyny i palladu w recyklingu jest prostsze, bardziej energooszczędne niż wydobycie i przetop. Odzysk surowców jest więc opłacalny zarówno ze względu na ekonomię, jak i ochronę środowiska. Recykling jest znacznie tańszy i mniej kłopotliwy niż wydobycie. Podobnie jest w przypadku wielu innych surowców, obecnie odpowiednio sortując odpadki cywilizacyjne, możemy zmniejszyć skutecznie degradację środowiska naturalnego, zmniejszyć liczbę składowisk i wysypisk śmieci.
Materiały przetwarzane to całkiem spory odsetek tego, co jest przez nas wyrzucane, do niedawna zalegały one na coraz nowszych składowiskach, obecnie mogą zostać poddane odpowiedniej obróbce i przetworzone na zupełnie inne lub po prostu nowe rzeczy. Co ciekawsze, wcześniej mało kto się przejmował recyklingiem, ponieważ ochrona środowiska nikogo tak naprawdę nie obchodziła i dopiero światowy kryzys sprawił, że wielcy tego świata na odzyskiwanie surowców spojrzeli zupełnie inaczej. Dopiero kryzys finansowy skłonił ludzi do poszukiwania tańszych sposób wytwarzania i wydobycia. Jak na ironie dzięki temu zaczęliśmy skuteczniej chronić środowisko naturalne. Szkoda, że zalety recyklingu odkryliśmy tak późno, ile naturalnych złóż udałoby się uchronić, gdybyśmy to wszystko docenili wcześniej.Komentarze są wyłączone.