Zainteresowanie sztuką

InformacjeSztuka

Opublikował:

Kultura i sztuka w życiu większości z nas odgrywa niestety obecnie rolę marginalną. Na co dzień jesteśmy zbyt zajęci pracą zawodową by poświęcać czas sztuce, a w wolne weekendy, czy w czasie urlopu bardziej chętnie oddajemy się innym przyjemnością niż obcowaniu ze sztuką. Zasadniczo dla większości z nas jedynym punktem styczności z kulturą stała się telewizja.

Oczywiście w ostatnich latach z pomocą przyszedł nam Internet, który w znacznym stopniu umożliwił nam kontakt ze światem artystycznym i jego twórczością. Dzięki niemu zdarza nam się więc odwiedzać galerie wirtualne, oraz w sposób bardziej wygodny i przystępny mieć styczność ze światem sztuki.
Galerie wirtualne najczęściej promują obrazy i rzeźby sztuki nowoczesnej, która nie do końca jest rozumiana i akceptowana. Często wzbudza ona kontrowersje ponieważ porusza tematy często nadal pozostające tematami tabu, w naszym dość konserwatywnym jeszcze społeczeństwie. Coraz częściej i chętniej odwiedzamy aukcje dzieł sztuki, jeśli oczywiście nasza zasobność portfela na to nam pozwala. Oczywiście najczęściej kupujemy dzieła młodych twórców, te kosztują mniej niż działa znanych już artystów. Tak czy inaczej to zawsze sztuka, z która warto się bliżej zaprzyjaźniać. Sztuka nowoczesna czy sztuka w postaci dzieł uhonorowanych już twórców, wszystko ma swoje miejsce w świecie. Kupując obrazy nie znanych jeszcze artystów wspieramy ich rozwój jak kiedyś robili to wielcy mecenasi sztuki, poza tym od naszego zainteresowania pracami danego artysty może zależeć jego dalsza kariera, gdyż specjaliści branży artystycznej bacznie obserwują zainteresowanie pracami młodych twórców.
Obecnie dzieła sztuki traktujemy głównie jako lokatę kapitału, coraz mniej osób przy zakupie kieruje się własnym poczucie smaku, a zdecydowanie bardziej kwestiami opłacalności. Kupujemy takie dzieła sztuki, które gwarantują nam w przyszłości zysk. Jeżeli inwestycja jest niepewna, gdy artysta nie rokuje najlepiej, nie kupujemy jego prac nawet jeśli bardzo się nam podobają. Sztuka, sztuką a prawdziwe życie czasem wymusza na nas takie dosyć nieciekawe postawy. Najważniejsze jest jednak to, że paradoksalnie komercjalizacja sztuki i jej zdolność do generowania zysków, wpływa pozytywnie na wzrost zainteresowania nią przez zwykłych ludzi.Komentarze są wyłączone.