Nasze psy i koty

BiologiaPrzyroda

Opublikował:

Coraz więcej w naszym kraju osób interesuje się zwierzętami domowymi z tzw. rodowodem. Mało osób sobie jednak zdaje sprawę, że rasowy zwierzak to przy okazji większe wymagania do spełnienia by taki pies czy kot czuł się u nas dobrze. Nie sztuką jest kupić rasowego psa, sztuką jest by ten pies był zdrowy, szczęśliwy i żył długo.

Nie zdajemy sobie często sprawy, że trzymając w domu psa takiego, którego cechy są przystosowane pod inny klimat, u nas będzie się po prostu męczył. Będzie mu za zimno albo za gorąco. Dlatego rasowe psy kupujemy dopiero wtedy, gdy zapoznamy się z tym jak takim psem w naszych warunkach się opiekować. Zresztą to samo dotyczy rasowych kotów, które również mają bardzo odmienne wymagania. Zresztą z rasowymi zwierzętami jest jeszcze jeden problem, często mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy, często mają alergie pokarmowe i problemy z żołądkiem. Bardziej odporne są zwierzęta domowe, takie które nie mają czystego rodowodu.
Popularne kundle są bardziej odporne a często również bardziej przyjacielskie i inteligentne niż zwierzęta rasowe. Przez to często rasowe koty czy psy żyją krócej, więcej musimy wydawać również na ich leczenie. Problemem jest również zainteresowanie rasami psów, które są oceniane jako agresywne. Pomimo regulacji prawnej, wciąż takie rasy trafiają w ręce osób, które nie powinny mieć takich szczególnie wymagających uwagi i odpowiedniego traktowanie zwierząt. Pół biedy, gdy takie psy z ras agresywnych są trzymane na ogrodzonym terenie w przeznaczonych dla nich specjalnych wybiegach, znacznie gorzej jest gdy takie psy trzymane są w mieszkaniach, często w blokach i wyprowadzane na smyczy, często bez kagańca. Silny pies bez większego problemu może smycz zerwać, szczególnie, gdy zostanie sprowokowany przez innego psa.Komentarze są wyłączone.