Domy technicznie zaawansowane

BudownictwoDla domu

Opublikował:

Technika coraz ściślej wiąże się z naszym codziennym życiem. W każdym domu obecnie jest duża ilość różnego rodzaju sprzętu, urządzeń sterujących pracą innych większych urządzeń itp. Nasze domy coraz częściej jakby żyły własnym życiem, jakby posiadały własną inteligencje.

Oczywiście ta inteligencja bierze się z tego, że najpierw odpowiednio programujemy urządzenia sterujące i one później pilnują by w naszym domu było odpowiednio ciepło w czasie, kiedy jesteśmy w domu, by była odpowiednia ilość ciepłej wody. Aparatura sterująca odpowiednio zaprogramowana pilnuje również by w naszym domu było bezpiecznie. Urządzenia zabezpieczające ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem, przed pożarami, ulatnianiem się trujących gazów czy też przed włamaniem.
Wyposażenie domu w aparaturę elektroniczną taką jak odkurzacz centralny, automatyka bram, instalacje elektryczne, jest więc niezwykle wygodne, jednak jest tu pewien minus. Gdy chociaż na chwilę zabraknie prądu, w przypadku chociażby drobne awarii zasilania, nasze domy robią się zimne, ciemne i już nie tak bezpieczne. Mało kto inwestuje obecnie we własne generatory prądu, który by można było załączyć w momencie, gdyby nie było prądu z sieci energetycznej. Inteligentny dom nie jest więc w pełni inteligentny i posiada spore wady. Inna sprawa, że raczej rzadko zdarzają się przerwy w zasilaniu, rzadko zdarzają się naprawdę długie przerwy w zasilaniu. Więc nie powinno nas to zniechęcać do inwestowania w dom sterowany automatycznie bo jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Zima nie musimy co kilka godzin schodzić do pieca, nie musimy również pamiętać o wielu innych pozornie drobnych rzeczach. Tu o wszystkim pamiętają komputery i urządzenia sterujące a my możemy ten czas wykorzystywać na znacznie przyjemniejsze rzeczy. Takie sterowanie ogrzewaniem, ciepła wodą jest również bardzo praktyczne z ekonomicznego punktu widzenia.Komentarze są wyłączone.