Bezdech – lepiej go leczyć!

Bezdech to bardzo poważna choroba, o której może mogą sobie nie zdawać sprawy osoby cierpiące na nią

Medycyna

Opublikował:

Bezdech to bardzo poważna choroba, o której może mogą sobie nie zdawać sprawy osoby cierpiące na nią. Jej istota polega na zaniku mięśni występujących w górnych odcinkach układu oddechowego, przez to w czasie snu, kiedy chory układa się w pozycji leżącej, w czasie snu kiedy dodatkowo przestaje funkcjonować świadomość dochodzi do wiotczenia ścian tchawicy, oskrzeli i mięśni języka.

W skutek takiego zjawiska następuje zaprzestanie wymiany powietrza, powstaje niedotlenienie a organizm domagając się tlenu przeprowadza nagłe zaczerpnięcie powietrza, które skutkuje charakterystycznym werkiem chrapania.

Jeszcze do niedawna schorzenie to było nieznane lekarzom a prowadzone leczenie nie dawało większych rezultatów, dzisiaj kiedy medycyna zrobiła zdecydowany krok na przód w dziedzinie leczenia chorób układu oddechowego, jest w stanie skutecznie radzić sobie i z tą przypadłością. Przebieg terapii zależy tutaj przede wszystkim od stadium choroby. Zdarzają się przypadki gdzie ulgę przynoszą środki farmakologiczne, jednak są i takie które wymagają specjalistycznego leczenia w postaci elektronicznych rozruszników wszczepianych pacjentom, które mają za zadanie nie dopuszczać do przerwania ciągłości wymiany powietrza, lub do natychmiastowego jej przywrócenia w przypadku ustania.

Bezdech to uciążliwa dla otoczenia choroba, ponieważ może prowadzić do zaburzeń snu na tle psychicznym ale i także zdrowotnym wskutek nie odpowiedniej ilości zapewnianego snu obciążonego dodatkowo  słabymi parametrami jakościowymi. Chyba każdy komu zdarzyło się spędzić noc w obecności chrapiącego towarzysza nie chciałby tego powtarzać. Mało sympatyczną przyjemnością jest nasłuchiwanie paszczowych odgłosów, niezależni czy wynikają z poważnej choroby czy tylko z przemęczenia tej osoby. Chrapanie jest objawem nie tylko poważnych chorób czasem błahe przeziębienie, katar lub zmęczenie może powodować czasowe pojawienie się tego stanu. Jednak w przypadku dłuższego utrzymywania się tego objawu należy udać się do lekarza, który zleci podstawowe oznaczenia, które na pewno wskażą  powód tego zaistniałego faktu, a w razie wykrycia nieprawidłowości odeśle na bardziej specjalistyczne badania.

Nie powinniśmy lekceważyć żadnych dłużej utrzymujących się niepokojących objawów chorobowych. Nie zależnie od tego, z którym układem funkcji życiowych są związane. Chrapanie wcale nie jest oznaką zdrowego snu, jego pojawienie się może być oznaką ciężkiej choroby jaką jest bezdech.



Komentarze są wyłączone.