Jak fotografować ptaki?

Porady

Opublikował:

fotografia ptaki

Nie ulega wątpliwości, że ptaki są bardzo wdzięcznym obiektem do fotografowania. Tym bardziej, gdy znajdują się na wolności, w swoim naturalnym otoczeniu. Jak zatem dobrze wykonywać zdjęcia tych skrzydlatych stworzeń? W fotografowaniu ptaków bardzo istotne jest dobre miejsce, z którego będziemy mogli zrobić zdjęcie.

Jednym ze sposobów jest wyczekiwanie na obiekt w ukryciu. W tym celu najlepiej znaleźć sobie lub zorganizować odpowiednią kryjówkę. Należy wykonać ją tak, żeby była jak najmniej widoczna. Można nakryć się specjalną maskującą płachtą lub wojskową siatką. Warto też wykorzystać naturalne elementy otoczenia. W lesie będą to liście i gałęzie, a na łące, kępa krzewów, zagajnik lub inna miejscowa roślinność. O tym, jak się zamaskujemy warto pomyśleć przed wyruszeniem na „polowanie” i zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednie tkaniny, a także inne wyposażenie: karimatę, śpiwór, prowiant, itp. Z miejsca, które sobie wybierzemy powinniśmy mieć także dobrą widoczność.

Inną metodą fotografowania jest robienie zdjęć z przychodu. Polega to na śledzeniu ptaka i wybranie jak najbardziej optymalnego momentu na zrobienie zdjęcia. Dobrze będzie, jeśli uda nam się podejść tak blisko, jak to tylko możliwe. Warto przy tym wystrzegać się gwałtownych ruchów, które mogą spłoszyć ptaka, a także trzymać aparat w ciągłej gotowości do zrobienia zdjęcia.

Sprzęt fotograficzny, którym chcemy zrobić zdjęcie powinien posiadać funkcję dużego zbliżenia. Dlatego do tego celu raczej nie nadają się zwykłe aparaty kompaktowe. Najlepiej jest fotografować dobrą, zaawansowaną lustrzanką cyfrową wykorzystując przy tym teleobiektyw o możliwie najdłuższej ogniskowej. Do tego ustawmy jak największy otwór przysłony. Warto też zostawić włączony autofocus, żeby nie tracić czasu na ręczne ustawianie ostrości, gdy ptak znajdzie się w dogodnej pozycji.

Fotografowanie ptaków jest wymagającym zajęciem, ale warto jest wykazać się dużą cierpliwością, żeby osiągnąć zamierzony, wyjątkowy efekt.Komentarze są wyłączone.