Zakup mieszkania a lokalizacja?

Budownictwo

Opublikował:

Zakup mieszkania to kosztowna inwestycja, najczęściej na lata, w związku z czym wymaga zastanowienia, przeanalizowania wszystkich za i przeciw. A co obecnie jest najważniejsze? Koszty? Funkcjonalność? Liczba pomieszczeń? Wygląd? Wygoda? A może lokalizacja? Usytuowanie mieszkania czy domku ma ogromne i priorytetowe znaczenie.Osoby młode, aktywne zawodowo, utrzymujące szerokie kontakty towarzyskie, zazwyczaj single lub pary najczęściej wybierają mieszkania w Warszawie usytuowane w centrum. Wiąże się to z ich trybem życia. Mieszkanie nie powinno znajdować się daleko od najważniejszych punktów, handlowo – usługowych czy centrum handlowych, które są dla każdego istotne w codziennym życiu. Blisko do pracy, duże możliwości jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu – rekreacja, kina, restauracje, ośrodki sportowe, baseny.

Wszystko to koncentruje się w sercu miasta, dlatego warto zapoznać się, z tym co znajduje się w okolicy danej nieruchomości. Dla młodych osób na tak zwanym „dorobku” ważne jest także, aby blisko znajdowały się przystanki autobusowe czy tramwajowe, a w większych miastach także stacje metra. Oczywiście w przypadku posiadania własnego samochodu ważny jest dostęp do parkingu bądź garażu. Młodzi bardzo często zamiast mieszkań w wieżowcach wybierają osiedla z blokami, ogrodzone, z dobrze zagospodarowanym terenem, ciche i spokojne, ale zlokalizowane w centrum miasta. Z kolei młode małżeństwa, szczególnie te, które w planach mają już powiększenie rodziny wybierają domki z dala od centrum, na uboczu, w cichej i spokojnej okolicy. To wymarzone i idealne warunki do wychowywania dziecka, z dala od hałasu, tłoku. Ważne jest także środowisko, bliskość natury, czyste powietrze – bez spalin, zanieczyszczeń.

Obecnie deweloperzy starają się, aby na takich osiedlach na uboczu mieszkańcy mieli dostęp do podstawowych instytucji – sklepów, apteki czy przedszkoli. Mieszkanie to długoletnia inwestycja warto się zatem zapoznać dokładnie z lokalizacją nieruchomości, którą chcemy kupić. Dobrze, że to przemyśleć, określić swoje potrzeby i przekalkulować, co dla nas będzie lepsze i korzystniejsze – nie tylko ze względów finansowych. Sytuacja jest trochę inne w przypadku, kiedy mieszkanie na pradze północ ma stanowić inwestycję, będzie stanowić lokal pod wynajem.

Wtedy należy kierować się nieco innymi przesłankami, bardziej uniwersalnymi niż w przypadku kupna lokum dla siebie czy rodziny. Zakup komercyjny, inwestycyjny sprawia, że lokalizacja stanowi czynnik najistotniejszy. To właśnie lokalizacja będzie miała największy wpływ na cenę wynajmowanej nieruchomości. Z punktu widzenia inwestora wybór lokalizacji w centrum miasta bądź w pobliżu uczelni wyższych znajdujących się w danym mieście przyniesie na pewno korzyści finansowe. Oddalenie od centrum oraz obrzeża miasta mogą powodować generowanie kosztów – mieszkanie nie wynajęte trzeba opłacać z własnej kieszeni.

Lokalizacja stanowi zatem element, który jest istotny dla każdego, choć dla każdego oznacza to co innego.Komentarze są wyłączone.