Żwir – naturalny surowiec

przez w Budownictwo na Wrzesień 22, 2012

Żwir to materiał skalny używany powszechnie przy budowie dróg. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ten materiał wygląda. Każde małe dziecko wie co to jest, ba każdy brzdąc uwielbia zabawy w górze kamyczków większych i mniejszych.

Sama wielkość poszczególnych elementów nasypu określana jest fachowo jako wielkość uziarnienia lub bardziej potocznie jako grubość.

Ten parametr jest w technice bardzo ważną właściwością tego surowca. Dla osób, które są odpowiedzialne za prace budowlane pod kontem wytrzymałości budowanych obiektów grubość zastosowanych kamieni ma ogromne znaczenie. To co sprawdza się w jednych warunkach, nie koniecznie jest najlepszym rozwiązaniem dla innych warunków budowlanych. Dlatego osoby odpowiedzialne w firmie za dobór materiałów mają bardzo trudną pracę, która wymaga ogromnej wiedzy. Dzięki wiedzy umiejętnościom i doświadczeniu naturalne bogactwo rzek i jezior może być z powodzeniem wykorzystywane przy konstrukcji i budowie

Żwir to jeden z wielu przykładów na to, jak człowiek nauczył się wykorzystywać naturalne bogactwo środowiska w którym żyje. Nie bez powodu nawet epoki w dziejach ludzkości noszą nazwy od na cześć materiałów, które nauczył obrabiać się człowiek pierwotny. Jedna z epok prehistorycznych to właśnie epoka kamienna. Pierwsi ludzie nauczyli się wykorzystywać kamienie do budowy narzędzi do obrony i polowania na pokarm. Był to także czynnik używany do wykrzesania ognia. Badania archeologiczne wykazują, że już wiele milionów lat temu człowiek wykorzystywał do tego celu krzemienie. W późniejszych czasach kiedy ludzie prowadzili już osiadły tryb życia.

Skały używane były do wytwarzania prostych narzędzi rolniczych. Z czasem rola tego surowca przestała być taka ważna, stało się to kiedy ludzkość zaczęła pożytek czerpać z metalu i wykonywać pierwsze narzędzia z metalu. Nie mniej jednak przed długie lata rozwoju nowożytnej cywilizacji materiał skalny był determinantem rozwoju miast. Kamienne bloki wykorzystywane były do budowy traktów komunikacyjnych oraz do wznoszenia okazałych budowli: zamków i kościołów, które do dnia dzisiejszego budzą podziw i uznanie zarówno prostych ludzi jak i doświadczonych konstruktorów. Żwir to ważny strategicznie surowiec, chociaż jego cena nie jest wysoka. Jest cennym materiałem ponieważ pełni ważną rolę na wszelkiego rodzaju placach budowy: dróg, autostrad, mostów czy domów.

© 2012 – 2014, katarzyna1. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dodaj komentarz