Żwir to materiał skalny używany powszechnie przy budowie dróg. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ten materiał wygląda. Każde małe dziecko wie co to jest, ba każdy brzdąc uwielbia zabawy w górze kamyczków większych i mniejszych.
Sama wielkość poszczególnych elementów nasypu określana jest fachowo jako wielkość uziarnienia lub bardziej potocznie jako grubość.
Ten parametr jest w technice bardzo ważną właściwością tego surowca. Dla osób, które są odpowiedzialne za prace budowlane pod kontem wytrzymałości budowanych obiektów grubość zastosowanych kamieni ma ogromne znaczenie. To co sprawdza się w jednych warunkach, nie koniecznie jest najlepszym rozwiązaniem dla innych warunków budowlanych. Dlatego osoby odpowiedzialne w firmie za dobór materiałów mają bardzo trudną pracę, która wymaga ogromnej wiedzy. Dzięki wiedzy umiejętnościom i doświadczeniu naturalne bogactwo rzek i jezior może być z powodzeniem wykorzystywane przy konstrukcji i budowie
Żwir to jeden z wielu przykładów na to, jak człowiek nauczył się wykorzystywać naturalne bogactwo środowiska w którym żyje. Nie bez powodu nawet epoki w dziejach ludzkości noszą nazwy od na cześć materiałów, które nauczył obrabiać się człowiek pierwotny. Jedna z epok prehistorycznych to właśnie epoka kamienna. Pierwsi ludzie nauczyli się wykorzystywać kamienie do budowy narzędzi do obrony i polowania na pokarm. Był to także czynnik używany do wykrzesania ognia. Badania archeologiczne wykazują, że już wiele milionów lat temu człowiek wykorzystywał do tego celu krzemienie. W późniejszych czasach kiedy ludzie prowadzili już osiadły tryb życia.
Skały używane były do wytwarzania prostych narzędzi rolniczych. Z czasem rola tego surowca przestała być taka ważna, stało się to kiedy ludzkość zaczęła pożytek czerpać z metalu i wykonywać pierwsze narzędzia z metalu. Nie mniej jednak przed długie lata rozwoju nowożytnej cywilizacji materiał skalny był determinantem rozwoju miast. Kamienne bloki wykorzystywane były do budowy traktów komunikacyjnych oraz do wznoszenia okazałych budowli: zamków i kościołów, które do dnia dzisiejszego budzą podziw i uznanie zarówno prostych ludzi jak i doświadczonych konstruktorów. Żwir to ważny strategicznie surowiec, chociaż jego cena nie jest wysoka. Jest cennym materiałem ponieważ pełni ważną rolę na wszelkiego rodzaju placach budowy: dróg, autostrad, mostów czy domów.