Współczesne produkty bankowe

Finanse

Opublikował:

Lokaty - porównanie Współczesna oferta produktów bankowych jest zasadniczo podzielona na dwie grupy. Do pierwszej należy zaliczyć różnego rodzaju pożyczki, kredyty leasingi, czyli ogólnie mówiąc umowy na podstawie, których klient pożycza pieniądze od banku i zobowiązuje się je oddać z umownym procentem w określonym terminie. Natomiast druga grupa produktów bankowych to produkty oszczędnościowe.
Główna idea ich funkcjonowania opiera się na tym, że klient oddaje do dyspozycji banku swoje pieniądze, a w zamian za to bank oddaje mu je z określonym zyskiem. Do tego typu produktów należą różnego rodzaju lokaty oraz rachunki oszczędnościowe. Dlatego też niemal każda osoba, której sytuacja finansowa jest na tyle dobra, że może sobie pozwolić na regularne oszczędzanie z całą pewnością znajdzie dla siebie odpowiedni produkt. Zanim jednak zostanie podpisana umowa, należy zaznajomić się warunkami, na których zawierane są lokaty bankowe.

Klient powierzając bankowi swoje pieniądze powinien wiedzieć nie tylko jakie jest oprocentowanie lokat bankowych, ale także mieć świadomość tego, jakie konsekwencje poniesie w przypadku przedterminowego zerwania umowy. W większości przypadków jest to jedynie utrata gwarantowanych odsetek, ale jeśli w grę wchodzi lokata strukturyzowana lub inwestycyjna konsekwencje finansowe mogą być dość poważne i znacząco uszczuplić kapitał. Wiąże się to zarówno z ryzykiem inwestycyjnym jak też z prowizją, którą pobiera bank za prowadzenie takiej lokaty.

Dlatego też najlepsze lokaty, to takie, w których kapitalizacja odsetek następuje dość często niezależnie od czasu trwania umowy. Takie lokaty są określane jako progresywne. Odsetki są standardowo dopisywane na koniec miesiąca rozliczeniowego, a dodatkowo, aby zachęcić klienta do utrzymania lokaty do końca jej terminu z każdym miesiącem rosną. Dzięki temu w rozliczeniu rocznym lokaty progresywne są praktycznie tak samo atrakcyjne jak standardowe. Jednakże porównanie lokat wyraźnie wskazuje, że są one znacznie bardziej przyjazne dla przeciętnego człowieka, który w trudnej sytuacji życiowej musi wybrać pieniądze wcześniej niż to założył decydując się na otwarcie lokaty. Dodatkowo lokata progresywna umożliwia na dopłacanie pieniędzy w czasie trwania umowy i w ten sposób zachęca do systematycznego oszczędzania.

W związku z tym możemy zauważyć, że standardowy ranking lokat, w którym podstawowym kryterium jest ich oprocentowanie bardzo często nie zdaje egzaminu w codziennym życiu.Komentarze są wyłączone.