Jak porównywać oferty produktów bankowych?

Finanse

Opublikował:

Na polskim rynku działa obecnie kilkanaście banków, które nieustannie prowadzą szeroko zakrojona kampanie reklamowe, mającą na celu pozyskanie nowych klientów. Banki te maja w związku z tym do zaproponowania szereg atrakcyjnych produktów, zarówno o charakterze kredytowym, jak też oszczędnościowym i inwestycyjnym.
Dlatego też każdy człowiek zanim powierzy swoje pieniądze konkretnemu bankowi, powinien dokładnie zapoznać się z ofertą różnych banków by móc wybrać tą, która będzie dla niego najbardziej atrakcyjna. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której zamierzamy powierzyć bankowi swoje pieniądze i liczymy na dobry zysk z inwestycji. Dlatego też, w sytuacji gdy mamy spore nadwyżki finansowe i chcemy je bezpiecznie umieścić na lokacie bankowej warto jest porównać najlepsze lokaty bankowe i dokonać wyboru. Jest to jednak trudne dla przeciętnego człowieka, który z reguły gubi się w niejasnej dla niego terminologii i przepisach bankowych. Dlatego o porównanie lokat warto zwrócić się do specjalisty, czyli osoby zajmującej się pośrednictwem finansowym.

Na pewno takie porównanie będzie lepsze, niż to które można znaleźć w Internecie, ponieważ na pewno będzie obiektywne, a po drugie doradca weźmie pod uwagę indywidualne potrzeby i oczekiwania klienta. Jasne jest bowiem, że najlepsza lokata dla osoby zamożnej i mającej możliwości długoterminowego inwestowania będzie inna niż dla przeciętnego człowiek, który zadowoli się niewielkim zyskiem ale za to ważna jest dla niego możliwość natychmiastowego wybrania pieniędzy w sytuacji kryzysowej.

Zatem decydując się na zawarcie umowy o lokatę nie należy podejmować żadnych pochopnych działań, a w żadnym przypadku nie wolno sugerować się reklamą, którą banki bombardują nas niemal na każdym kroku. Atrakcyjne oprocentowanie, którym chcą przyciągnąć nowych klientów w rzeczywistości obowiązuje jedynie w pierwszym miesiącu trwania lokaty, a potem jest obniżane do bardzo niskiego poziomu. W rezultacie ranking lokat opracowywany na podstawie samego tylko oprocentowania jest bardzo często mylący i może wprowadzić klienta w błąd.

Równie ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę wykonując porównanie lokat bankowych jest częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im jest ono częstsze, tym lokata jest dla klienta bardziej opłacalna, ponieważ dopisane odsetki budują kapitał, który pracuje w kolejnym okresie rozliczeniowym. W takim rankingu wygrywają lokaty dynamiczne i progresywne, gdzie odsetki z reguły są kapitalizowane co trzydzieści dni, czyli co miesiąc.

Innym istotnym czynnikiem, który ma znaczenie w procesie jakim jest porównanie lokat jest waluta, w której chcemy zdeponować nasze oszczędności. W Polsce najbardziej popularne lokaty walutowe są zawierane w euro i w dolarze amerykańskim. Jednakże decydując się na taką inwestycję, należy także wziąć pod uwagę wahanie kursu walut, które jest zależne zarówno od stóp procentowych w naszym kraju jak także na świecie. Lokata walutowa może zarówno okazać się niezwykle intratna inwestycja, jak też kompletną porażką.Komentarze są wyłączone.