Wiarygodne informacje

Hobby, rozrywkaInformacje

Opublikował:

Poszukując informacji na ważne dla nas tematy, najczęściej do tego celu wykorzystujemy internet. Tu odsiewając przysłowiowe plewy od ziarna, można znaleźć informacje, którym można zaufać. Obecnie informacja w 100% prawdziwa jest rzadkością, częściej są to jakieś treści bardziej lub mniej przekłamane, wspomagane nadinterpretacją autora lub jego dwuznacznymi sugestiami.

Najczęściej i najmocniej są eksponowane treści o posmaku taniej sensacji, przejaskrawione lub oparte na jakieś nie sprawdzonej plotce. Współczesny świat mediów charakteryzuje się szybkim przepływem informacji, dlatego czas odgrywa tu tak ważną rolę, najważniejsze być pierwszym w przekazie danej informacji, sprawa jej wiarygodności często schodzi na plan dalszy. Zresztą nie ma się co dziwić, gdyż zachowania takie są dość charakterystyczne również w lokalnych społecznościach, więc trudno z drugiej strony się dziwić iż media w tak znaczącym stopniu coraz częściej powielają w przekazie informacji, nasz schemat zachowań i działań.
Dlatego coraz częściej ludzie wykształceni, do tematu informacji im przekazywanych przez media podchodzą z większym dystansem. W ostatnich latach gwałtownie rozwijający się Internet, dał nam dostęp do praktycznie nieograniczonego źródła informacji,  jednak ze względu na absolutny brak cenzury tam występującej, okazało się iż wiarygodność tego źródła informacji również jest wysoce nie pewna. Tak więc zdolność selekcji informacji nam przekazywanej, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, i w obecnych czasach staje się więc koniecznością. Dodatkowo zalew reklam jakie są nam serwowane przy okazji podawania mniej lub bardziej wiarygodnej informacji, już od dziecka coraz częściej wyrabia w nas odporność do bezkrytycznego przyjmowania informacji i wiadomości nam podawanych. Oczywiście nie należy jednoznacznie wszystkiego uogólniać, gdyż nadal trafiają się gazety, które opierają się na rzetelnym dziennikarstwie, publicystyka stoi w nich na wysokim poziomie, a materiały są dobrze opracowane, może mają mniejszy nakład przez co są droższe, jednak w poszukiwaniu ciekawych artykułów, jesteśmy w stanie się na to zgodzić i nie żałować złotówki czy dwóch więcej. Szczególnie, że zawsze jednak warto być na bieżąco z rzetelnymi faktami.Komentarze są wyłączone.