Młodzież a e-papierosy

MedycynaTechnologie

Opublikował:

Elektroniczny papieros jest reklamowany jako doskonałe urządzenie dla wszystkich palaczy. Coraz częściej sięgają po niego ludzie młodzi oraz osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z tradycyjnymi papierosami. Czy rzeczywiście e-papieros to idealny produkt dla każdego?

Alternatywne rzucanie

Nikotyna to bardzo mocno uzależniająca substancja. Nie powinny po nią sięgać osoby w żadnym wieku. Pomimo tego kolejne osoby rozpoczynają przygodę z nałogiem tłumacząc go przyjemnością lub niemożliwością odstawienia papierosów. E-papieros powstał jako zdrowsza alternatywa popularnych „fajek”. W teorii nie zachodzą w nim żadne procesy spalania. Przekłada się to na brak substancji smolistych oraz trujących. Dodatkowo można samemu regulować stężenie nikotyny w płynie. Zdaniem wielu osób oraz specjalistów od uzależnień to dobry sposób na porzucenie lub zmniejszenie ilości zażywanej nikotyny. Jednak po papierosa elektronicznego sięgają także coraz częściej ludzie bardzo młodzi.

Moda na e-palenie

Papieros elektroniczny staje się po prostu modnym gadżetem. Jego coraz większa popularność jest spowodowana także coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi palenia zwyczajnych papierosów. Ze względu na właściwości e-papierosa można go palić praktycznie wszędzie. W autobusie, kinie czy nawet szkole. To bardzo kusząca perspektywa dla młodych ludzi, często jeszcze uczniów. Taki stan rzeczy rodzi także wiele konfliktów. Wiele osób w dalszym ciągu traktuje elektroniczne papierosy tak jak zwyczajne. Ludzie obawiają się, że e-papierosy mogą być trujące lub szkodliwe dla otoczenia. Ten stan rzeczy jednak będzie się zmieniał. Kolejne generacje będą chętniej sięgały po elektronicznego papierosa oraz łatwiej zdobywają na jego temat informacje w internecie.

Racjonalne podejście

Oczywistym jest że e-palenie w niczym nie przypomina tradycyjnych papierosów. Warto jednak zachować umiar. Papierosy elektroniczne nie powinny być dostępne dla każdego. Potrzebne są także szczegółowe regulaminy określające możliwości korzystania z nich w miejscach publicznych. Pomimo ich charakteru, nie wypada palić w niektórych sytuacjach lub miejscach. Władze powinny się zastanowić nad przeprowadzeniem specjalnych kampanii uświadamiających na temat e-palenia. Obecnie najmocniejszy przekaz dociera ze strony sprzedawców oraz dystrybutorów sprzętu. Młodzi ludzie są grupą najbardziej podatną na siłę reklamy. Warto pokazać im zarówno zalety, jak i wady płynące z e-palenia. Pozwoliłoby to zachować zdrową równowagę.Komentarze są wyłączone.