Wycieraczki samochodowe są kluczowe, gdy chodzi o bezpieczeństwo na drodze w czasie opadu deszczu czy śniegu. Czasem zresztą wystarczy, że nawierzchnia jest mokra i mijające auto ochlapie nam przednią szybę błotem. W kilka sekund możemy utracić widoczność całkowicie lub części. Jest to niebezpieczne i tylko sprawne wycieraczki samochodowe rozwiążą nasz problem.
Mało kto wie, że wycieraczki samochodowe to wynalazek polaka, wybitnego pianisty, Józefa Hofmanna. Zainspirowany metronomem podającym tempo utworu, zaprojektowało wycieraczki zbierające wodę w przedniej szyby pojazdu. Do masowej produkcji jego projekt został wprowadzony w fabrykach Forda. Podobne projekty mieli również Mary Anderson, James Henry Apjohn i Gladstone Adams. Oczywiście pierwsze wycieraczki wprowadzane w ruch był ręczną przekładnią z wnętrza kabiny, dziś jest to oczywiście zautomatyzowane. Współcześnie wyróżnia się dwa typy wycieraczek, które różnią się również rozmiarami i typem mocowania. Do większości wycieraczek producenci dodają adaptery, które sprawiają, że wszystkie są w zasadzie uniwersalne.
Wycieraczki starszego typu to wycieraczki przegubowe, zwane też szkieletowymi. Składają się z metalowego lub plastikowego ramienia oraz gumowego pióropusza. Dziś spotykane są jedynie w starszego typu autach. Drugi typ wycieraczek to wycieraczki bez przegubowe, zwane również areo lub bezszkieletowe, czy po prostu płaskie. Lepiej przylegają do szyby, są prostsze w wymianie jednak ich główną wadą jest ich cena, znacznie wyższa niż wycieraczek szkieletowych. Nowszy typ wycieraczek jest jednak bardziej odporny na przymarzanie do szyby zimą. Zaczynają się pojawiać również wycieraczki hybrydowe, które są bardziej kompaktowe niż wycieraczki tradycyjne ale łączą w sobie tradycyjny pióropusz z zaletami pióra płaskiego.
Wybierając wycieraczki samochodowe warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane, grafitowe lub teflonowe lepiej radzą sobie zimą, są bardziej odporne na przymarzanie do szyby. Wycieraczki powinny być wymieniane minimum raz w roku, jaki rozmiar, typ mocowania i długość pióra są odpowiedniego do naszego samochodu znajdziemy w dokumentach rejestracyjnych. Czasem w zależności od producenta, deklarowane wymiary wycieraczek różnią się, najczęściej jest to jednak kwestia indywidualnego nazewnictwa. Do auta z wycieraczkami „18” czyli 450mm, z powodzeniem można zamontować wycieraczki 460 mm bowiem ich realna różnica w długości wynosić będzie 1mm.