Szroty i części

MotoryzacjaTechnologie

Opublikował:

Z częściami samochodowymi jest obecnie tak, że zawsze są dwa wyjścia albo naprawiać auto częściami nowymi, ale za to drogimi albo sięgnąć po części znacznie tańsze ale używane. O ile pierwszy wybór jest oczywisty w przypadku aut nowych, o tyle już w przypadku aut, które mają kilkuletni przebieg, korzystniejsze wydaje się używanie części używanych. Kwestią podstawową jest to, z jakich aut obecnie pozyskuje się tak zwane części używane.

Najczęściej są to samochody, które uległy wypadkowi i nie nadają się do dalszej eksploatacji albo uległy tak poważnej awarii, ze naprawa mogłaby przewyższyć wartość samochodu. Nie są to auta stare więc i części z nich są w dobrym stanie, na tyle dobrym, że swobodnie można je stosować w autach nawet z niewielkim przebiegiem. Jednak pamiętać trzeba, że części są pozyskiwane również z samochodów bardzo starych, nie zawsze przecież wiek auta można poznać po częściach.
Teoretycznie części z takich mocno zużytych pojazdów nie trafiają już na rynek wtóry jednak to tylko teoria. W wielu stacjach demontażu aut nie przejmują się takimi rzeczami i jeżeli dana część jest sprawna i nie widać po niej wyraźnego zużycia czy uszkodzenia, na ten rynek z powrotem trafia. Wprawny mechanik raczej ją wychwyci i z pewnością jej nie kupi, gorzej jeżeli naprawiamy samochód własnoręcznie i do części nie mamy takiego wprawnego oka jak fachowiec. Używane części do aut są więc kwestią problematyczną, maja tyle samo zwolenników co przeciwników, kupujemy je właściwie na własną odpowiedzialność. Tylko nieliczne komisy samochodowe na części do aut, te używane ale pozyskane z nowych w miarę samochodów dają kilkumiesięczną gwarancję. W większości przypadków musimy zdać się na własny osąd i łut szczęścia, jednak najczęściej są to części, które mogą na posłużyć nam jeszcze kilka lat.Komentarze są wyłączone.