Katalogi firm turystycznych

Turystyka

Opublikował:

Otwarcie granic sprawiło iż możliwości podróżowania po świecie stały się ogólnie dostępne. Firmy turystyczne chcąc się wypromować oferują swoje katalogi w których można się zapoznać z propozycjami wycieczek. Biura, przedsiębiorstwa, spółdzielnie i inne organizacje turystyczne zachęcają w ten sposób do korzystania ze swoich usług.

Katalogi te są z reguły bezpłatne – firmy turystyczne wręczają, lub nawet rozsyłają je do domów swoim potencjalnym klientom. „Autokarem po Europie”, „Europa dla Ciebie”, „Wycieczki po świecie” i inne tytuły katalogów zachęcające do eskapad po świecie. Każda firma, która organizuje wycieczki, zamieszcza na końcu katalogu informacje o warunkach uczestnictwa w wycieczce – stanowią one regulamin wycieczek. Zanim podejmiemy decyzję o imprezie turystycznej, należy się z nimi zapoznać, podobnie jak ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi planowanej eskapady.

Podpisanie takiego zgłoszenia jest uważane za potwierdzenie zapoznania się z tymi warunkami i informacjami, oraz ich akceptacją. Ustalone przez firmę warunki udziału w imprezie stanowią wzajemne określenie zobowiązań, które zostały ustalone miedzy uczestnikami imprez, a ich organizatorem i mają odniesienie do wszelkich imprez które są organizowane przez firmę. Firmy organizując wycieczki ustalają również tabele odjazdów autokarów oraz konkretne warunki: na miejsce zbiórki należy się stawić 20 minut przed odjazdem.

Należy też pamiętać, że firma z reguły zastrzega sobie możliwość odwołania wycieczki – jeśli nie dojdzie ona do skutku z przyczyny zbyt małej ilości chętnych osób, oraz w niektórych innych powodów (zmiana sytuacji w kraju do którego się wybieramy grożąca niebezpieczeństwem turystom). Często polskie firmy turystyczne otrzymują skargi od swoich klientów z rozmaitych, często absurdalnych powodów – na przykład takich, że w danym miejscu padał deszcz, w związku z czym firma zastrzega sobie iż nie odpowiada za opóźnienia autokarów oraz transferów których przyczyną jest „siła wyższa” (zła pogoda, sytuacja na drogach lub też przejściach granicznych).

Niektóre firmy oferują turystom możliwość podwiezienia busem z miejsca zamieszkania do miejsca centralnej zbiórki wycieczki skąd wyjeżdża autokar, lecz to również powinno zostać ujęte w umowie. W przypadku rezygnacji z wycieczki w ostatniej chwili przed odjazdem firma zastrzega sobie przepadek określonej części zapłaconej kwoty.Komentarze są wyłączone.