Starogard Gdański – miasteczko z charakterem

Turystyka

Opublikował:

Dla większości osób podróżujących przez Pomorze miasto to jest jedynie kolejną miejscowością na trasie 222. Mało kto zatrzymuje się tutaj chociaż na chwilę. Szkoda, bo Starogard Gdański to miasto bogate w historię, zabytki i wspaniałych ludzi. Naprawdę warto poznać rodzinne miasto Kazimierza Deyny i Henryka Jankowskiego.

Mieszka tutaj około czterdzieści osiem tysięcy ludzi, którzy mówią na siebie Kociewiacy. Starogard od niepamiętnych czasów jest stolicą regionu Kociewie. Sama miejscowość powstała parę tysięcy lat temu korzystając z dobrego położenia przy życiodajnej rzece i przy szlaku kupieckim. W XIV wieku miasto przebudowali Krzyżacy. Stworzyli murowaną twierdzę, nadali herb i prawa miejskie. Z tamtych czasów zachowały się wspaniałe zabytki, które przetrwały historyczne zawirowania i zdobią miasto do dzisiaj.

Dzisiaj Starogard Gdański jest miastem ładnym, o ciekawej zabudowie i z wieloma zabytkami. W centrum miasta mamy wspaniały gotycki kościół, mury obronne, baszty, Pałac Wiechertów oraz przepiękny park. Warto zjechać z drogi i zatrzymać się w Starogardzie Gd. choć na jeden dzień. Zwłaszcza, że miasto żyje, organizuje się tu wiele imprez, zlotów itp. Dla aktywnych turystów organizuje się spływy kajakowe, wyprawy w Bory Tucholskie, istnieje także rozbudowana sieć ścieżek rowerowych.

W kraju, Starogard Gdański znany jest przede wszystkim z paru dużych przedsiębiorstw. Największe to:

  • Destylarnia Sobieski (dawniej Polmos, fabryka wódek)
  • Polpharma S.A. (fabryka medykamentów)
  • FAMOS (fabryka mebli okrętowych)
  • Pakmet (metalurgia)

Zatem podczas następnej podróży w te rejony nie myśl o Starogardzie Gdańskim jak o kolejnym przejazdowie, ale jak o wartym odwiedzenia ciekawym miejscu.



Komentarze są wyłączone.