bory-tucholskie

Starogard Gdański – miasteczko z charakterem

przez w Turystyka na Wrzesień 22, 2012

Dla większości osób podróżujących przez Pomorze miasto to jest jedynie kolejną miejscowością na trasie 222. Mało kto zatrzymuje się tutaj chociaż na chwilę. Szkoda, bo Starogard Gdański to miasto bogate w historię, zabytki i wspaniałych ludzi. Naprawdę warto poznać rodzinne miasto Kazimierza Deyny i Henryka Jankowskiego.

Mieszka tutaj około czterdzieści osiem tysięcy ludzi, którzy mówią na siebie Kociewiacy. Starogard od niepamiętnych czasów jest stolicą regionu Kociewie. Sama miejscowość powstała parę tysięcy lat temu korzystając z dobrego położenia przy życiodajnej rzece i przy szlaku kupieckim. W XIV wieku miasto przebudowali Krzyżacy. Stworzyli murowaną twierdzę, nadali herb i prawa miejskie. Z tamtych czasów zachowały się wspaniałe zabytki, które przetrwały historyczne zawirowania i zdobią miasto do dzisiaj.

Dzisiaj Starogard Gdański jest miastem ładnym, o ciekawej zabudowie i z wieloma zabytkami. W centrum miasta mamy wspaniały gotycki kościół, mury obronne, baszty, Pałac Wiechertów oraz przepiękny park. Warto zjechać z drogi i zatrzymać się w Starogardzie Gd. choć na jeden dzień. Zwłaszcza, że miasto żyje, organizuje się tu wiele imprez, zlotów itp. Dla aktywnych turystów organizuje się spływy kajakowe, wyprawy w Bory Tucholskie, istnieje także rozbudowana sieć ścieżek rowerowych.

W kraju, Starogard Gdański znany jest przede wszystkim z paru dużych przedsiębiorstw. Największe to:

  • Destylarnia Sobieski (dawniej Polmos, fabryka wódek)
  • Polpharma S.A. (fabryka medykamentów)
  • FAMOS (fabryka mebli okrętowych)
  • Pakmet (metalurgia)

Zatem podczas następnej podróży w te rejony nie myśl o Starogardzie Gdańskim jak o kolejnym przejazdowie, ale jak o wartym odwiedzenia ciekawym miejscu.

© 2012 – 2014, hex64. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dodaj komentarz